NATURALIX.RO

Versiunea integrala: Tetrapareza spastica
In acest moment vizualizati o versiune simplificata a continutului. Versiunea integrala cu formatarea adecvata.
Pagini: 1 2 3 4
Ce este tetrapareza spastica si cum se manifesta aceasta ? Daca cunoasteti pe cineva suferind de aceasta boala care a facut cura cu Kombucco Orientalis il rog sa ne spuna care au fost rezultatele. Va multumesc!

mares mihaela

am si eu un baietel cu tetrapareza spastica ami puteti da si mie mai multe informatii despre aceasta cura?

va multumesc mares mihaela

mares mihaela

a auzit cineva despre operatia care se face an china?cea cu celule suse-ami poate da cineva mai multe informatii?sau despre orica tratament care a dat ceva rezultate                                                                                                                                                               va multumesc                        mares mihaela
Tetrapareza spastica este o disfunctionalitate a sistemului nervos central si se manifesta printr-un echilibru defectuos deoarece musculatura neteda si striata se retrage in mod spastic. Din pacate, evolutia bolii este pana la paraplegie totala cu imobilizare la pat, dar depinde mult de varsta pacientului si de starea de sanatate anterioara acestor boli. De asemenea factorul genetic are o importanta deosebita in evolutia afectiunii.

Produsul poate fi util in aceasta afectiune dar din pacate nu avem marturii ale clientilor ce s-au tratat cu Kombucco Orientalis si au suferit de tetrapareza spastica. Marturiile pe care le avem sunt oferite prin bunavointa clientilor; noi nu ii putem obliga sa ne tina la curent cu evolutia starii de sanatate.

Cazacu Madalina

Am o fetita de 1 an si 9 luni nascuta dintr-o sarcina gemelara la 6 luni si jumatate avand o greutate de 930grame. Nasterea a fost periclitata de infectia lichidului amniotic ce a necesitat nasterea prin cezariana. La varsta de 7 luni a fost diagnosticata cu tetrapareza spastica. Am fost internata cu copilul la spitalul de recuperare din Sibiu de 4 ori si am urmat KINETOTERAPIE VOJTA. In urma internarilor a fost diagnosticata cu diplegie spastica, spasme infantile, paralizie cerebrala infantila, retard psihomotor sever. Urmam tratament cu TANAKAN, cebrolizin injectabil, encefabol sirop si nitrazepam pastile. In aceasta situatie acest copil poate avea o viata normala?Exista o cale de vindecare?Cine ma poate ajuta?Tin sa mentionez din tot sufletul ca cealalta fetita este un copil normal cu pofta de viata. Va multumesc. Cazacu Madalina.

Ileana Serban

Buna ziua tuturor. Suntem parintii unei fetite Serban Adriana de 1 an si 7 luni care are paralizie cerebrala, sindrom piramido-extrapiramidal,in urma unei suferinte perinatale : icter nuclear.Adriana s-a nascut la 36 de saptamani, nasterea a fost normala, scorul Apgar 8.
In urma icterului care a devenit nuclear in maternitate, fetita noastra a ramas cu tetrapareza spastica, cu hipotonie axiala, strabism convergent bilateral si disfunctionalitate functionala severa.Are dificultati de deglutitie, respiratie. Ii facem in permanenta kinetoterapie si masaj, iar ca tratament : cerebrolyzin , tanakan, tonotil, vitamina B complex.In prezent nu isi poate sustine bine capul, toracele, ortostatiunea.Din punct de vedere neuro-psihic este prezenta, rade, zambeste, reactioneaza la orice gesuri, cuvinte. Pana in prezent ne-am informat despre aceasta afectiune atat de severa de care sufera Adriana, dar,daca stie cineva mai multe despre ameliorarea bolii va rugam din suflet sa ne comunicati si de asemenea ne intereseaza ce varsta trebuie sa aiba copilul  care sufera de aceasta boala pentru a fi supus unei operatii in China(sau in alta parte)? Va multumim. Multa sanatate.
Buna,tuturor
Pe 18.06.2006,fetita mea Ioana va implini 17 ani. In tot acest timp viata a fost o lupta pentru ea,nascuta prematur la 6 luni jumatate cu 9oo gr.Diagnosticul este Tetrapareza spastica.A urmat tratament de recuperare neuromotorie,masaj,kinetoterapie,trat.medicamentos,balnear,interventii chirurgicale,Este o fetita comunicativa,vesela, optimista.Iar eu nu incetez sa sper caundeva ,candva se va descoperi si un tratament care sa invinga si aceasta cumplita afectiune ,care le reteaza aripile copiilor inainte sa poata zbura.Tot intalnesc intrebari despre operatiile in facute China sau implantul de celule nervoase.
Dar nu gasesc raspunsuri la cat de multe intrebari am.De aceea,din tot sufletul ,va rog sa-mi raspun-
deti daca imi puteti da informatii.Desi uneori simt ca ma lupt cu morile de vant eu continui sa CRED.
SALUT AM O FETITA CE A FOST DIAGNOSTICATA CU DIPLEGIE SPASTICA IN PREZENT URMEAZA UN TRATAMENT CU CEREBROLISIN INJECTABIL , TONOTIL SI LIORESAL ROG PE ACEASTA CALE PE CEI CE SUNT IN SITUATIA MEA SA MA AJUTE CU INFORMATII DESPRE ACEASTA BOALA. VA MULTUMESC.
Un tatic de copil spastic de aproape 6 ani nascut la 7 luni cu nota Apgar 1.
Un efect temporar pentru reducerea hipertoniei il are tratamentul cu Toxina Botulinica (Disport) in timpul de actiune approx. 4 la 6 luni copilului ii sunt "dezlegate aripile" si se zice ca achizitiile motorii din aceasta perioada raman si dupa reducerea treptata a efectului medicamentului.
Toate cele de mai sus privitor la aspectele motorii!!!
Noi mergem la Cluj Napoca la NPI (neuro psihiatrie infantila) D-na Prof. Benga si la Baile 1 Mai (langa Baile Felix)
Mai sunt centre de recuperare la Dezna langa Arad si la Techirghiol.
Operatiile vizeaza de obicei hipertonicii si presupune lungirea tentoanelor prin realizarea unor incrustatii pe tendon dupa care urmeaza o perioada de gipsare de 2-3 saptamani iar apoi recuperari intensiva aprox 1 perioada (3 sapta-1 luna).
Cu speranta ca v-a fost de folos.
MULTUMESC  DOMNULUI  MARIUS  PENTRU  RASPUNS

GIANINI
Pagini: 1 2 3 4
URL de referinta